תפריט דפים
ליווי והנחיית תהליכי שינוי בהורות

בלוג

"למידה משמעותית" הווה אומר ?

שמעתם על המושג "למידה משמעותית"?
נתקלתי יותר מפעם אחת במושג הזה בכתבות בעיתון. זו למעשה תכנית וחזון של משרד החינוך ל"למידה משמעותית".
אחרי שקוראים כותרת כזו עולות כל מיני מחשבות. מחשבות מעודדות, ומעוררות תקווה, וכאלה מקוממות ומעוררות אנטגוניזם. איש, איש והרהורי ליבו…
כמו שכתוב בכותרת המצ"ב, מן הסתם רובנו יודעים ששכר עבודה של מורים ושכר עבודה בכלל, הינו נושא מהותי ותמריץ חשוב. יחד עם זאת הייתי רוצה להתייחס ל"למידה המשמעותית" ולציין את העיקר והחשוב בעיניי, עבור המערכת המורכבת הזו, המערכת הבית ספרית.
"למידה משמעותית" אצל ילדים/תלמידים החל מהגן ועד כתה י"ב עשויה להתקיים בתנאים מסוימים שחלקם התנאים שצוינו ע"י משרד החינוך.
כמו לדוגמא : מקורות הידע המרכזיים של התלמידים ישודרגו למקורות מגוונים: למידת עמיתים ורשת האינטרנט בניגוד לשיטה הקודמת רק ע"י מורה וספרי לימוד.
דוגמא נוספת, דרך ההוראה תהיה למידה פעילה על פי תחומי עניין וסגנון אישי בניגוד לשיטה הקודמת פרונטלית (מורה המרצה מול תלמידים). ויש עוד שינויים מתוכננים.
אין ספק שכל אלה ועוד, חשובים להתפתחות האישית של התלמיד. אך כדי שיוכלו להתקיים, חשוב להתייחס אף יותר ולדאוג ליחסים הבינאישיים של כל הנפשות הפועלות במערכת מורכבת הכוללת המורה – הילד – ההורה.
ברצוני לציין שהמטבע משני צדדיו – מורים ותלמידים, אינו משרת במקרה הזה את מטרת העל של משרד החינוך ל"למידה משמעותית", מכיוון שחסרה במשוואה זו צד שלישי, ההורים ומשמעות תפקידם ומקומם במערכת הזו.
החזון ל"למידה משמעותית" בקרב תלמידים יתממש בין היתר, כשנתייחס לכל המערכת האנושית כולה, הורה- מורה- תלמיד. כאשר כל אחד בנפרד וכולם ביחד, נתרום לטיפוח תחושת השייכות והביטחון של התלמיד, כדי שיוכל לעסוק ב"למידה משמעותית" להתקדם ולהתפתח. ובכך נסייע לתלמיד שלא להרגיש בלתי מורגש, ולהתעסק בחיפוש "המקום" שלו בכיתה / בבית ספר.
מורכבות הקשר בין מורה ותלמיד והקבלתו ליחסי הורה וילד, במידה זו או אחרת הינו בסיס בטוח לרווחתו הרגשית של הילד. כדי לסייע, להקל ולשפר את התקשורת והיחסים במעגל מורה –הורה – תלמיד, כולנו אמורים להתגייס, לשנס מותניים ולעשות מעשה.
אשמח אם אוכל לחלוק אתכם את חזוני לשפר ולפתח במעגל המשמעותי הזה, את היכולת לתקשר ולקדם את התלמיד, ההורה והמורה. וכך להגיע אל מטרת העל, שהיא "למידה משמעותית", ולהוות מודל עבורם ולסייע בפיתוח הפן האמפתי והאנושי של ילדנו.
תוכלו להשתתף בסדנא ייחודית שפיתחתי, למורים והורים, שנותנת מענה לקיום הצורך החשוב הזה תקשורת בין מעגלית, הורה – מורה – ילד . סדנא שעוסקת בעיקר בקבלה והבנה אחד את מקומו של האחר וכל המשתמע מכך.
אשמח לתת פרטים נוספים, תשובות לשאלות, מענה לפניות וכל מה שעולה בראשכם …

בברכה,

יוקי ששון

תגובות