תפריט דפים
ליווי והנחיית תהליכי שינוי בהורות

סיפורים מהקליניקה

הורים "אבודים" בעבודה

איתן וגלית הורים לשני ילדים, לבת-9 וחצי,  לבן-7 וחצי, גלית בהריון עם ילדם השלישי.

במפגשים הראשונים כשביקשתי  מההורים להציג את עצמם, ומה היו רוצים לקבל מהמפגשים המשותפים, גלית ביקשה כלים להתמודדות, ואיתן הציג עצמו ואמר בציניות "אני באתי איתה". הם סיפרו שהחליטו להגיע ולהשתתף בזכות לירון שלדעתם רוב תשומת הלב מופנית אליו והציגו קושי שחוזר על עצמו : "כל דבר שנעשה איתו מלווה בהמון שיחות, הסברים, הסכמים שלא עומדים בהם, המון מלל והתעסקות עמו". גלית הוסיפה ואמרה ש"בתנו הגדולה ילדה מקסימה, זורמת, ומוותרת הרבה". חשוב לציין שבמהלך המפגשים הוסיפו ההורים ו סיפרו שככל שמועד הלידה מתקרב, לירון מאיים לתת לגלית אגרופים בבטן וזה מאוד הלחיץ והדאיג אותם.

 הילד המתוק והחכם של גלית ואיתן העסיק מאוד את בני הזוג.  גלית ואיתן היו זקוקים  להקשבה ולשיתוף ולסיוע.

 לתהליך נלוו המון רגשות  ואמוציות של קושי ורחמים על ילדם. הסברתי שלירון מרגיש שמקומו מאוים, ותחושת השייכות שלו נפגמה, הוא מרגיש שהוא צריך להיאבק על מקומו, תחושת חוסר וודאות של מה עומד להיות איתו ולקראת בואו של אח חדש למשפחה. סביר להניח שהאירוע החשוב מערער את בטחונו ומביא אותו להתנהג באופן שבו הוא מתנהג.

לאחר ששיקפתי והסברתי להם שלירון מקבל תשומת לב יתרה, ומרגיש שרק אם נותנים לו תשומת לב כל הזמן הוא מרגיש שייך. למעשה גלית ואיתן הבינו שהם נמצאים עם לירון בתוך מערכת יחסים של העסקת יתר,  ועל מנת לצאת ממעגל הקושי הזה,  עליהם להחליט להגיב אחרת  (ביחוד עכשיו רגע לפני הולדת התינוק).

איתן אמר : "אני מבין כמה חשוב להקשיב למה שהילד אומר לי או למסרים שהילד מנסה להעביר לי)".

גלית  אמרה : "עוזר לי לצאת מהמצב הזה כאשר אני  פחות מדברת ומסבירה, ואת תשומת הלב היא אני לתת ועל ידי כך מחזקת התנהגות רצויה ומועילה של לירון".

במפגש האחרון גלית ואיתן סיפרו שהם מיישמים את הכלים שרכשו במפגשים, תאום ציפיות, נחישות והתמדה, שיתוף פעולה ביניהם ההורים, פחות שיחות סביב התנהגות מפריעה. הם דיווחו על שיפור ושינוי לטובה, ועל אווירה נעימה יותר בבית, ומבינים שההמשך תלוי בהם והביעו רצון להמשיך ולעבוד על מנת שדברים יהיו אחרת. גלית ציינה שהיא פחות עייפה בעקבות פחות התעסקות בדברים המתישים. גלית ילדה בן בריא ושלם והמשפחה  מלוכדת והאווירה רגועה עד כמה שניתן.

תגובות